Kościół p.w. Zesłania Ducha Świętego

Bęczkowice
97-352 Łęki Szlacheckie
W Bęczkowicach warto zobaczyć kościół p.w. Zesłania Ducha Świętego, wzniesiony w latach 1906-12 przez architekta Feliksa Nowickiego. W świątyni tej zachowało się starsze wyposażenie, w tym cudowny obrazy Matki Boskiej z XVI lub XVII stulecia oraz obrazy św. Rocha i grupy świętych adorujących Dzieciątko, z XVIII w. Z tego samego okresu pochodzą rzeźby - figury świętych umieszczone kaplicy Matki Bożej.

Kościół parafialny
O najstarszym kościele parafialnym w Bęczkowicach zachowało się niewiele przekazów źródłowych.
Pierwsza wzmianka z "Liber beneficiorum" J.Łaskiego zachowała się pod datą 8.X.1312 r., w którym wspomina się, że Bartłomiej Odrowąż, właściciel Bęczkowic ufundował i uposażył kościół drewniany pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła. Jego poświęcenia miał dokonać sam arcybiskup Jakub Świnka, wybitny przedstawiciel polskiego episkopatu. W latach 1511-1523 Bęczkowice były wsią szlachecką, zaś kościół miejscowy znajdował się pod patronatem dziedziców okolicznych dóbr. Pierwszym proboszczem był Piotr z Mzurek, który miał do pomocy wikariusza i zarządcę majątku. Ich uposażenie obejmowało dziesięciny z wsi: Bęczkowic, Trzepnicy, Osin, Podstola, Cieśli, Woli Przerębskiej. Krosna, Bartodziej, Piwaków oraz wpływy z podatku płaconego przez właścicieli gospody. Późniejszy okres dziejów kościoła i parafii Bęczkowice nie jest dokładnie znany.

Po ukończeniu II wojny światowej liczba wsi wchodzących w skład parafii Bęczkowice uległa zmianie. Od tej pory obejmowała ona wsie: Bęczkowice, Borowiec, Dąbie Podstolskie, Grabowiec, Janów, Kol. Trzepnica, Krosno, Lesiopole, Łęgoń, Marianek, Molina, Piwaki, Pocieszna Górka, Podstole, Stanisławów, Trzepnica. Mieszkało wówczas na tym terenie ok. 4000 katolików.
Kościół jest wpisany do rejestru zabytków : Kościół par. p.w. Świętego Ducha, 1910-12, nr rej.: 280 z 7.10.1982

open_time

24h