Twórcy ludowi gminy Wielgomłyny:

Wielgomłyny
Krzętów – Leszek Bronchard
Na malarstwo i rzeźbę w drewnie poświęca dużo czasu, świadczą o tym licznie zgromadzone prace na wystawie, w Galerii w Krzętowie, w mieszkaniu i na podwórku. Prace Pana Leszka były nagrodzone na Wojewódzkim Konkursie Plastycznym w Piotrkowie Trybunalskim w 1993 roku.

 Mieczysław Życiński zam. Wielgomłyny
Obecnie wykonuje rzeźby w kamieniu. Niegdyś podziwialiśmy jego rzeźby w drewnie. Prace artystyczne Pana Mieczysława znajdują się w Galerii w Krzętowie i w Gminnym Ośrodku Kultury w Wielgomłynach.

 Witold Smolarczyk zam. Wielgomłyny
Zgodnie z zainteresowaniem plastyką ukończył Uniwersytet Ludowy w Turnie. Zdobytą wiedzę i posiadany talent wyraża w malarstwie, tkactwie i ceramice.

Wymienieni Panowie są zarazem utalentowanymi rysownikami. Wykonane szkice znajdują się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wielgomłynach.

 

Rudka – Zdzisław Tomczyk
W wolnej chwili maluje obrazy o różnorodnej tematyce. Autor – „Legend wielgomłyńskich” i pięknych wierszy.

 Justyna Podsadna zam. Krzętów
Instruktor filii GOK w Krzętowie. Prowadzi Galerię Sztuki Ludowej i zajęcia plastyczne z dziećmi. Lepi i rzeźbi w glinie oraz maluje wykonane prace. Wypala w piecu elektrycznym a niektóre prace poddaje szkliwieniu.

Tomasz Żurawski zam. Krzętów
Wikliniarstwo jest dodatkowym zajęciem Pana Tomasza. Prace swoje wykonuje bardzo starannie.Zawarty w nich artyzm przykuwa oczy zwiedzających.

Panowie Marian i Tomasz Wojniccy zam. Rudka
Kowalstwo Pan Marian przejął po ojcu Romanie, który pracował w kuźni hrabiego Potockiego. Po wojnie Pan Marian założył własną działalność. Cieszącym jest fakt, że kowalstwo w Rudce nie zaginie, ponieważ pan Marian nauczył „fachu” syna Tomasza.

Panie Agnieszka Załęcka z Grabowia, Stanisława Szcześniak , Barbara Bzowska i Lucyna Jędrzejczyk z Wielgomłyn, Helena Abram z Myśliwczowa , Lucyna Tomczyk z Woli Kuźniewskiej, Halina Duda z Krzętowa, Władysława Placzyńska i Zofia Jeziorska z Karczowa zajmują się koronkarstwem. Twierdzą, że jest to forma terapii, odpoczynku i pewnej odskoczni od życia codziennego.

Panie: Wanda Mrozińska z Wielgomłyn, Helena Abram z Myśliwczowa, Władysława Placzyńska z Karczowa, Halina Duda z Krzętowa i Agnieszka Załęcka z Grabowia zajmują się haftem. Podobnie jak koronkarki odczuwają radość i zadowolenie ze swojego zajęcia. Prace dotychczas nigdzie nie prezentowane na wystawie.

Pani Zofia Jeziorska z Karczowa zajmuje się od 50 lat robótkami ręcznymi i obrzędowymi. Swój talent artystyczny wykazuje w wykonywaniu wieńców na dożynki gminne i kościelne. Technika jest pracochłonna, trudna a w efekcie bardzo ciekawa artystycznie.

Pani Anna Bakalarz zam. Krzętów
Przekazała 2 kompozycje z suszonych kwiatów. Pomimo młodego wieku fascynuje się pięknem przyrody.

open_time

24h