URL: http://groty.skansenpilicy.pl
GPS: 51°29'48"N 19°59'40"E
Groty Nagórzyckie
Sztuczne wyrobiska znajdujące się w południowej części Miasta Tomaszowa Mazowieckiego przy ulicy Pod Grotami, biegnącej nad Zalew Sulejowski na terenie byłej wsi Nagórzyce, obecnie dzielnicy Tomaszowa. Są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku.
Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal powstałych w trakcie procesu wydobywania piasku. Największe wyrobisko zwane "Salą Królewską" ma 30 m długości, 25 m szerokości, 3 m wysokości. Pozostałe jaskinie nosiły nazwę: Niedźwiedzia, Borsucza, Taneczna, Chowańcowa, Karkołomna i Złodziejska.
Dzięki środkom Unii Europejskiej urządzono w grotach podziemną trasę turystyczną o długości 160 m. Przebiega ona dwoma równoległymi, oświetlonymi chodnikami i zawiera ekspozycje historycznie i tematycznie związane z grotami. Czas zwiedzania z przewodnikiem ok. 40 min. w grupach od 5 do 25 osób. Temperatura wewnątrz ok. 9° C. Wilgotność ok. 65-85%. Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. To produkt turystyczny unikalny w skali światowej i jest pierwszym tego typu obiektem w rejonie centralnej Polski.
W pawilonie ekspozycyjnym umieszczono wielkoformatowe zdjęcia archiwalne (najstarsze z pocz. XX w.) z widokami nagórzyckiej kopalni piasku szklarskiego oraz gablotę ze znaleziskami z terenu Grot Nagórzyckich. Stałą wystawę pn. „Historia piaskiem pisana” poświęcono rodowodowi złóż piaskowca w okolicach Tomaszowa oraz historii ich wydobycia.