Zespół ludowy SMARDZEWIANIE

Zespół ludowy SMARDZEWIANIE
Smardzewice
Smardzewice
URL: http://skarbypilicy.pl
GPS: 51°28'37"N 20°01'34"E
"Smardzewianie" Zespól ludowy w Smardzewicach powstał w 1964r z inicjatywy Pani Eleonory Głowy. Celem było ocalenie od zapomnienia dawnych piosenek ludowych z okolic Smardzewic, monologów, powiastek i gawęd. Do grupy założycielskiej wpisały się: Eleonora Głowa, Celina Król, Stanisława Król, Janina Król, Maria Plichta, Zofia Stańczyk, Waleria Dziubałtowska, Władysława Wojtaszek, Stefania Dąbrowska, Danuta Dziubałtowska.
Kobiety zbierały się wieczorami w prywatnym domu aby przygotować  repertuar zespołu. Program kobiety układały same. Zespół brał udział w przeglądach powiatowych zespołów folklorystycznych w Opocznie zajmując czołowe miejsca. W 1986r. zespół powiększył swój skład o nowych członków i zyskał pierwszego profesjonalnego instruktora, był nim Pan mgr Włodzimierz Gliszczyński. Pod skrzydłami nowego instruktora oraz za namową członkiń zespołu, a zwłaszcza Pani Walerii Dziubałtowskiej do zespołu zapisuje się 17-to  osobowa grupa młodzieży męskiej i żeńskiej. Z pomocą Dyrektora TKSM „BIAŁA GÓRA” uzupełniono stroje ludowe. 
Z czasem rozbudowuje się repertuar zespołu i tak, w wykonaniu członków zespołu  można zobaczyć dawne obrzędy ludowe takie jak „Comber”, „Wielkanocne chodzenie z kogutkiem po dyngusie”, „Poprawiny wesela”, „Przetarg dziewcząt”, „Sobótki” oraz wiele nowych pieśni, piosenek, przyśpiewek, monologów i tańców z okolic Smardzewic. 
Gmina Tomaszów Mazowieckim dostrzegając starania członków zespołu postanowiła sfinansować zakup akordeonu skrzypiec i bębna czym zainicjował istnienie przy zespole kapeli ludowej. Decyzją członków zostaje nadana zespołowi nazwa „SMARDZEWIANIE”.
W latach 80-tych i 90-tych „SMARDZEWIANIE” corocznie biorą udział w przeglądach regionalnych, powiatowych i wojewódzkich czołowe miejsca. W 1991r. Zespół reprezentuje województwo piotrkowskie na Ogólnopolskim przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Kielcach, zajmując III miejsce w kategorii obrzędów za obrzęd „Przetarg Dziewcząt”. Patronat nad zespołem objęła Gmina Tomaszów Mazowiecki.

Od początku działalności Zespół swoimi występami uświetnia przeglądy i festiwale o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

  •   Zdobywca wyróżnienia na XVII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych
     „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach
  •   III miejsce na  Międzykulturowym Przeglądzie Zespołów  Folklorystycznych Zagłębie i Sąsiedzi
      w Dąbrowie Górniczej.
  •   I miejsce na powiatowym przeglądzie zespołów „Nasza Tradycja” w 2011 roku w 2012 wyróżnienie
  •   wyróżnienie na III Festiwalu Folklorystycznym” Na styku ziemi Łódzkiej, Mazowsza i Małopolski”
      w Opocznie.

Kierownikiem zespołu jest p. Helena Plichta, zespołowi przygrywa trzyosobowa kapela. O stronę muzyczną  zespołu dba  p. mgr  Zygmunta Stańdo.

open_time

24h

Multimedia