Bibułkarstwo - Ilona Helman

Bibułkarstwo - Ilona Helman
Wąwał
Tomaszów Mazowiecki

Mieszkanka podtomaszowskiej wsi Wąwał, szukająca twórczych inspiracji w bogactwie kolorów i różnorodności form otaczającej przyrody. Wyczarowane przez nią kompozycje kwiatów, aranżancje wnętrz przemawiają nie tyle poprzez regionalny kanon twórczości ludowej (choć także się nią inspiruje), co poprzez uniwersalne poczucie piękna. Bibułkarstwo jej autorstwa uzyskało zupełnie nową doprowadzoną do wymiaru artystycznego wartość. Ważnym momentem w rozwoju jej twórczych pasji był udział w 2009 r. w prowadzonych przez Andrzeja Kusza rękodzielnika z serca Bieszczad, warsztatach bibułkarskich w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Dolina Pilicy projekt POKL. Ten epizod w znaczącym stopniu wpłynął na kierunek kształtowania jej wrażliwości na ostateczne postrzeganie bibuły jako pełnoprawnego narzędzia artystycznego wyrazu. Obok przepięknych kwiatów, niekiedy całych kompozycji, palm, stroików wielkanocnych, bożonarodzeniowych, szczególny zachwyt budzą  niezwykle misternie wykonane bombki choinkowe.
    Od 2010 r. uczestniczy we wszystkich większych imprezach promujących dorobek kulturowy twórców
i rękodzielników  Doliny Pilicy. Jej prace zawsze cieszyły się  dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających stoisko Stowarzyszenia. Każdorazowo stanowiły znaczącą jego część, dodając tym prezentacjom kolorytu
i charakteru podczas m.in. Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki Agrotravel
w Kielcach, Jarmarkach Wojewódzkich w Łodzi, Smakach Ziemi Łódzkiej, Dożynkach Spalskich....

    W 2012 r. twórczyni z dużym powodzeniem przeprowadziła sama wiele autorskich cykli warsztatowych na obszarze LGD Dolina Pilicy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród lokalnych społeczności, od Przedborza, po Inowłódz, Lubochnię  i Opoczno. Wykazała się przy tym dużą umiejętnością  przekazania  swojej pasji wszystkim, którzy tą pasję chcieliby zgłębieć. 

    W 2011 r. po raz pierwszy uczestniczyła w nagraniu filmu promującego działalność Stowarzyszenia prezentując w niezwykle ciepły, kameralny sposób własny dorobek. 16 grudnia 2012 r. została zaprezentowana ze swoimi pięknymi ozdobami z bibuły w ostatnim cyklu "Tradycją Regionu Malowane" Magdaleny Michalak. 

open_time

24h

Multimedia