Rynek miejski w Przedborzu

Rynek miejski w Przedborzu
Przedbórz
Przedbórz
URL: http://agropilica.pl
GPS: 51°05'12"N 19°52'27"E

Rynek miejski - dzisiejsza zabudowa rynku stanowi zaledwie ślad dawnej świetności. Do II wojny światowej istniały w Przedborzu dwa rynki, tzw. duży i mały. Zostały one niemal całkowicie zniszczone już w pierwszych dniach września 1939 roku. Ocalała tylko pierzeja wschodnia oraz narożny budynek z podcieniami, położony u wylotu ulicy Warszawskiej (dawna siedziba Muzeum Ludowego).  W czasie II wojny światowej Rynek został niemal całkowicie zniszczony. Zniszczeniu uległy sukiennice, które ciągnęły się od dzisiejszej ul. Warszawskiej aż prawie do miejsca, gdzie dziś znajduje się Restauracja Parkowa. Obecnie Rynek jest zmodernizowany, położona została kostka brukowa.

 Wśród ocalałej zabudowy dominują kamienice z XVIII i XIX wieku. W roku 2002 nawierzchnia rynku (dawniej królowały tu niepodzielnie tzw. "kocie łby") została gruntownie wyremontowana (kostka brukowa, stylowe latarnie, gazony na kwiaty). W rok później rynek wzbogacił się o pokrytą gontem, drewnianą studnię, wybudowaną w miejscu istniejącej tu od roku 1841 studni miejskiej.

Budynek z XVII w. po byłej karczmie, jednej z dawnych w Przedborzu 19 karczem, w której bawił kiedyś Władysław Reymont, urodzony w pobliskich Kobielach Wielkich. W budynku tym od 1999 roku mieści się Muzeum Ludowe.

Kamienica przy ul. Koneckiej z charakterystycznym stromym dachem, wybudowana w XIX w. Mieścił się w niej Zbór Ewangelicki dla ewangelików przybyłych z Prus do powstającej fabryki sukna. Budynek jest własnością prywatną.

open_time

24h

Multimedia