Zagoda Wyobraźni "Nad Czarną i Pilicą"

Zagoda Wyobraźni
Taraska
Aleksandrów
URL: http://skarbypilicy.pl
GPS: 51°19'08"N 19°55'25"E

W 2000 roku w Tarasce powstała Autorska Galeria Sztuki „Zagroda Wyobraźni - Nad Czarną i Pilicą” oraz skansen. Należą one do artysty Zdzisława Wojciecha Słomki. W stuletniej chacie, budynku gospodarczym i ogrodzie prezentowane są jego prace.

Jest samoukiem, twórcą setek obrazów olejnych, grafik, rzeźb oraz kilku polichromii kościelnych.  Wykształcił swój indywidualny styl, pełen dygresji i niepohamowanej ekspresji, uwikłany w symbolikę egzystencjalnej zadumy. Jest człowiekiem o ogromnej wrażliwości artystycznej. I to wszystko na skraju śródleśnej wsi Taraska wtopionej w krajobraz Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Przy swoim domu w Tarasie stworzył wyjątkowy skansen, w którym obok starych wyrobów rękodzieła ludowego stoją jego rzeźby, obrazy, instalacje. Z roku na rok przybywa tam eksponatów, choć związane to jest ze znacznymi kosztami. Jednak dzięki temu tradycja wiąże się ze sztuką współczesną, wywołując często zupełnie wyjątkowe wrażenia artystyczne.

Artysta chętnie zaprasza ludzi kultury. Dzięki jego życzliwości przez kilka lat organizowana była w Tarasce Nadpilicka Biesiada Literacka, której głównym punktem był Turniej Jednego wiersza o Tematyce Przyrodniczej.


open_time

24h

Multimedia