Pałac w Masłowicach

Masłowice
97-515 Masłowice
W Masłowicach urodził się Józef Bełza (1805-1888), wybitny chemik, ojciec Władysława Bełzy – poety neoromantycznego, autora m.in. wiersza "Wyznanie wiary dziecięcia polskiego". Każde dziecko w Polsce zna chyba początek tego dzieła: „Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały.” Jego drugim synem był Stanisław, podróżnik, adwokat, pisarz, oraz działacz kulturalny na Śląsku, autor wielu publikacji krajoznawczo-turystycznych i kulturalnych. 

W roku 1820 wzniesiono w Masłowicach nowy dwór. Pierwotnie był to parterowy budynek. W połowie XIX stulecia dobudowano część piętrową, przez co obiekt nazywany jest też pałacem. Tylna dobudówka pochodzi z lat 80. Część parterową zdobi charakterystyczny fryz. Dwór od frontu posiada portyk kolumnowy z zegarem. 

Przed II wojną światową majątek należał do Kręckich, znanych hodowców koni. Po wojnie wszedł w skład PGR w Rudzie. W części piętrowej, w latach 1945-1968 mieściła się też szkoła podstawowa, oraz przedszkole. Budynek spełniał także funkcje biurowe i mieszkalne. Od roku 1967 działa tutaj Stacja Doświadczalna Oceny Odmian. Dwór stoi w otoczeniu parku z pomnikowymi okazami drzew. 

open_time

24h